Snusdosa silver med guldmynt
Klubbat för:
5 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SNUSDOSA, silver, GAB, 1919, graverad jugenddekor, invändigt förgylld, pålagtmynt 1 dukat, 1860-tal i 21,6 K guld, höjd 23, 80x43 mm, undersida med gåvogravyr "Erik Eriksson på 50 årsdagen av Söderby-Karls Fornminnesförening"
Sliten förgyllning, mindre buckla
861122
2021-01-05