Servis Påfågel fajans

Servis Påfågel fajans
Servis Påfågel fajans
Servis Påfågel fajans
Servis Påfågel fajans
Servis Påfågel fajans
Servis Påfågel fajans
Servis Påfågel fajans
Servis Påfågel fajans
Servis Påfågel fajans
Servis Påfågel fajans
Servis Påfågel fajans
Servis Påfågel fajans
Servis Påfågel fajans
Servis Påfågel fajans

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

MATSERVIS, "Påfugel", 52 delar, fajans, Københavns Fajancefabrik, 1920-tal, bestående av: 8 mattallrikar, 10 djupa tallrikar, 8 förrättstallrikar, 10 assietter, 7 brödassietter, 4 ovala serveringsfat, 1 oval serveringsskål, 2 terriner, 1 såsskål, 1 kaffekanna

Smärre ytslitage och repor, enstaka nagg, krackelyr, 2 delar med kantnagg medföljer

861362

2021-01-03