Ljuskrona Empire

Ljuskrona Empire
Ljuskrona Empire
Ljuskrona Empire
Ljuskrona Empire
Ljuskrona Empire
Ljuskrona Empire
Ljuskrona Empire
Ljuskrona Empire
Ljuskrona Empire
Ljuskrona Empire
Ljuskrona Empire
Ljuskrona Empire

Klubbat för:

52 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

LJUSKRONA, 1800-talets första hälft, empire, för 12 ljus, stomme i mässing, ljusarmar i form av delfiner, behängd med olikslipade prismor, invändigt elektrifierad, höjd ca 107, diameter 85 cm

PROVENIENS: Inköpt på M. Molvidson AB, Stockholm under 1970-talet

Vissa prismor/delar senare, en lös del medföljer

861439

2021-01-10