Ljuskrona Empire
Klubbat för:
52 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
LJUSKRONA, 1800-talets första hälft, empire, för 12 ljus, stomme i mässing, ljusarmar i form av delfiner, behängd med olikslipade prismor, invändigt elektrifierad, höjd ca 107, diameter 85 cm
PROVENIENS: Inköpt på M. Molvidson AB, Stockholm under 1970-talet
Vissa prismor/delar senare, en lös del medföljer
861439
2021-01-10