Assietter Kina 1700-tal famille rose

Såld för:

1 300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ASSIETTER, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), kompaniporslin, dekor av monogram i kartusch med merkuriusstav (symbolen för handel) samt svenska flaggan, strödda blommor i magenta, diameter ca 14 cm

Den ena lagad, slitage

861449

2021-01-07