5 kopparstick 15/1600-tal

5 kopparstick 15/1600-tal
5 kopparstick 15/1600-tal
5 kopparstick 15/1600-tal
5 kopparstick 15/1600-tal
5 kopparstick 15/1600-tal
5 kopparstick 15/1600-tal
5 kopparstick 15/1600-tal
5 kopparstick 15/1600-tal

Såld för:

3 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KOPPARSTICK, 5 st, bestående av,
Adrian Collaert (c.1560-1618), ´AËR´, ca 21 x 21 cm,
Joachim von Sandrart (1606-1681), motiv med General Sulla, Crassus, Midas m fl, efter Maartens v Hemmskerch (1498-1574), arkmått ca 20 x 24 cm,
Dirk v Coornhert (1522-1590), ´Stultus Mundanus´, efter Hendrick Goltzius (1575-1581), arkmått ca 21 x 26 cm, och ´Triumphus Mortis´ efter Maartens v Hemmskerch (1498-1574), arkmått ca 20 x 27 cm,
Philip Galle (1537-1612), Salome dansar för Herodes, Maartens v Hemmskerch (1498-1574), arkmått ca 20 x 26 cm

Fläckar, hantersveck, små revor, någon lagning, någon nerskuren

861595

2021-01-09