Derrière le miroir
Klubbat för:
7 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DERRIÈRE LE MIROIR, nr 151-152, 26 sidor originallitografier varav två dubbelsidiga av Joan Miró, samt tre efter honom, ca 38x28 cm, komplett
Den banbrytande och inflytelserika Derrière le Miroir grundades 1946 av Aimé Maeght, som hade öppnat sitt konstgalleri året innan. 253 utgåvor publicerades - den sista i 1982 - och blandningen av poesi och texter av t.ex. Apollinaire, Breton, Jouhandeau, Ponge tillsammans med litografiska illustrationer av Maeghts konstnärer (Alechinsky, Bacon, Bazaine , Braque, Calder, Chagall, Giacometti, Kandinsky, Matisse, Miró, Tapies, för att nämna några) gjorde det omedelbart till ett samlarobjekt.
Smärre slitage, veck
861671
2021-01-05