Brosch med minnesmynt

Brosch med minnesmynt
Brosch med minnesmynt
Brosch med minnesmynt
Brosch med minnesmynt
Brosch med minnesmynt
Brosch med minnesmynt

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

800 SEK

BROSCH MED MINNESMYNT, NOVAE SUECAE SUECIA MEMOR 1638 1958, 2 kr, motiv med Kalmar Nyckel samt Gustavus V Rex, minnesmynt för 300 års jubileet av grundandet av Nya Sverige i Delaware, i förgylld silverskoning, Albin Konrad Grönvall, Malmö, 1941, diam ca 40.5 mm, vikt ca 22.7 g

Bruksskick.

861767

2021-01-10