Brosch med minnesmynt
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
800 SEK
BROSCH MED MINNESMYNT, NOVAE SUECAE SUECIA MEMOR 1638 1958, 2 kr, motiv med Kalmar Nyckel samt Gustavus V Rex, minnesmynt för 300 års jubileet av grundandet av Nya Sverige i Delaware, i förgylld silverskoning, Albin Konrad Grönvall, Malmö, 1941, diam ca 40.5 mm, vikt ca 22.7 g
Bruksskick.
861767
2021-01-10