Meissen servisdelar
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
MEISSEN, servisdelar, 21 st., lökmönster, märkta med korsade klingor i underglasyrblått, terrinen med annan märkning, 1 kakfat på fot, 1 terrin, 1 kaffekanna, 2 snäckformade skålar i olika format, 2 tekoppar med fat, 1 sockerskål, 2 kaffekoppar, 4 små skålar, 1 tekopp, 1 djupt fat med genombruten dekor, 3 fat med genombruten dekor, 1 burk med mässingsdetalj, 1 gräddkanna, i liten lövformad skål med hänkel
Nagg förekommer, terrinen är ej Meissen, nagg på terrinens kant samt stort på lockets inre kant, slitage
861893
2021-01-07