Meissen servisdelar

Meissen servisdelar
Meissen servisdelar
Meissen servisdelar
Meissen servisdelar
Meissen servisdelar
Meissen servisdelar
Meissen servisdelar
Meissen servisdelar
Meissen servisdelar
Meissen servisdelar
Meissen servisdelar
Meissen servisdelar
Meissen servisdelar
Meissen servisdelar

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

7 000 SEK

MEISSEN, servisdelar, 21 st., lökmönster, märkta med korsade klingor i underglasyrblått, terrinen med annan märkning, 1 kakfat på fot, 1 terrin, 1 kaffekanna, 2 snäckformade skålar i olika format, 2 tekoppar med fat, 1 sockerskål, 2 kaffekoppar, 4 små skålar, 1 tekopp, 1 djupt fat med genombruten dekor, 3 fat med genombruten dekor, 1 burk med mässingsdetalj, 1 gräddkanna, i liten lövformad skål med hänkel

Nagg förekommer, terrinen är ej Meissen, nagg på terrinens kant samt stort på lockets inre kant, slitage

861893

2021-01-07