Damskrivbord Karl Johan

Damskrivbord Karl Johan
Damskrivbord Karl Johan
Damskrivbord Karl Johan
Damskrivbord Karl Johan
Damskrivbord Karl Johan
Damskrivbord Karl Johan
Damskrivbord Karl Johan
Damskrivbord Karl Johan

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

1 500 SEK

DAMARBETSBORD, proveniens supermodellen Lisa Fonssagrives-Penn (1911-1992), 1800-talets första hälft, Karl Johan, fanerat i mahogny,dragknoppar av trä, listverk av trä, svängda ben och halvmåneformad bottenplatta, höjd ca 140, 93x47 cm

PROVENIENS:

Detta sminkbord / damarbetsbord har tillhört Lisa Fonssagrives-Penn (1911-1992). Efter hennes mors och fars död ärvdes damarbetsbordet av hennes syster och därefter har damarbetsbordet gått i arv till nuvarande ägare och har stått i deras hus i Uddevalla. Lisa var en svensk fotomodell. Hon betecknas vanligen som världens första supermodell och var i sitt andra gifte gift med den berömde fotografen Irving Penn (1917-2009).

Nyckel saknas. Flera knoppar saknas, ena sidan av listverket saknas. Repor, slitage, skador.

862080

2021-01-09