Rosenholm silverbestick 75 dlr

Klubbat för:

9 200 SEK

Utropspris

10 000 SEK

JACOB ÄNGMAN, "Rosenholm", bestick, 75 dlr, (totalt 83 dlr) silver, 1900-talets andra hälft, bestående av: 14 bordsgafflar. 14 bordsknivar, 6 matgafflar, 6 matknivar, 4 smörgåsgafflar, 7 smörgåsknivar, 5 dessertgafflar, 19 kaffeskedar, medföljer 8 skedar olika modeller och storlekar, total vikt exkl. knivar med stålblad ca 1533 g

Smärre slitage, vissa med gravyr

862372

2021-01-09