Rosenholm silverbestick 75 dlr
Klubbat för:
9 200 SEK
Arviointi
10 000 SEK
Kuvaus
JACOB ÄNGMAN, "Rosenholm", bestick, 75 dlr, (totalt 83 dlr) silver, 1900-talets andra hälft, bestående av: 14 bordsgafflar. 14 bordsknivar, 6 matgafflar, 6 matknivar, 4 smörgåsgafflar, 7 smörgåsknivar, 5 dessertgafflar, 19 kaffeskedar, medföljer 8 skedar olika modeller och storlekar, total vikt exkl. knivar med stålblad ca 1533 g
Kuntoraportti
Smärre slitage, vissa med gravyr
862372
Päivämäärä:
2021-01-09