Lyrbord ett par Karl-Johan 1800-talets mitt
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LYRBORD, ett par, Karl-Johan, 1800-talets mitt, björkfanerat, oval skiva, svärtat lyrformad pelare, fyrpassockel med svängda fötter, längd ca 60 cm, bredd ca 39 cm, höjd ca 78 cm
Enligt uppgift inköpta på Bohman & Lensparre, Malmö
Åldersrelaterat slitage. Topp med flertalet sprickor. Fanerbortfall.
862486
2021-01-23