Lyrbord ett par Karl-Johan 1800-talets mitt

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

2 500 SEK

LYRBORD, ett par, Karl-Johan, 1800-talets mitt, björkfanerat, oval skiva, svärtat lyrformad pelare, fyrpassockel med svängda fötter, längd ca 60 cm, bredd ca 39 cm, höjd ca 78 cm

Enligt uppgift inköpta på Bohman & Lensparre, Malmö

Åldersrelaterat slitage. Topp med flertalet sprickor. Fanerbortfall.

862486

2021-01-23