Bläckställ

Bläckställ
Bläckställ
Bläckställ
Bläckställ
Bläckställ
Bläckställ
Bläckställ
Bläckställ
Bläckställ
Bläckställ
Bläckställ
Bläckställ

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

2 500 SEK

BLÄCKSTÄLL, 1800-tal, i form av figurgrupp, porslin, invändigt med koppar med maskaroner samt löstagbara proppar, figurgrupp med damer, hundar samt konstnär, porslin, höjd ca 17 samt 17x13 cm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Slitage, ställvis kraftigt på fundamentets kanter bl a

862775

2021-01-24