Pietra dura

Pietra dura
Pietra dura
Pietra dura
Pietra dura
Pietra dura
Pietra dura
Pietra dura
Pietra dura

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

PIETRA DURA, 1800-tal, Ett par, 2 dlr, plattor i svart marmor/kalksten, iläggningar i form av blommor i bl a agat, skurna och blankförgyllda ramar, ramarnas yttre mått ca 25x20 cm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Ramarna med flera lagade och någon lös dekordel, slitage

862776

2021-01-24