Meissen flakong

Meissen flakong
Meissen flakong
Meissen flakong
Meissen flakong
Meissen flakong
Meissen flakong
Meissen flakong
Meissen flakong
Meissen flakong
Meissen flakong

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

MEISSEN, flakong, 1800-tal, i form av kvinna med hund där hunderns huvud är flakongens lock, märkt med korsade klingor i blått samt stämplad i godset 2844, porslin samt detaljer i mässing, höjd ca 7 cm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Smärre slitage

862777

2021-01-24