Figurin
Klubbat för:
27 000 SEK
Utropspris
1 200 SEK
FIGURIN, 1800-tal, i form av man med skottkärra, märke i botten i underglasyrblått, porslin, höjd ca 14 cm
PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924
Ingår i temaauktionen Selected antiques
Smärre slitage
862778
2021-01-24