Figurin

Figurin
Figurin
Figurin
Figurin
Figurin
Figurin

Klubbat för:

27 000 SEK

Utropspris

1 200 SEK

FIGURIN, 1800-tal, i form av man med skottkärra, märke i botten i underglasyrblått, porslin, höjd ca 14 cm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Smärre slitage

862778

2021-01-24