Spegel
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, 1800-talets andra hälft, blandstil, oval, med rikligt skuren dekor med bl akantusblad, blank och mattförgylld, höjd ca 62 cm
PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924
Ingår i temaauktionen Selected antiques
Några nagg, krederingsbortfall, slitage
862782
2021-01-24