Spegel

Spegel
Spegel
Spegel
Spegel
Spegel
Spegel

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SPEGEL, 1800-talets andra hälft, blandstil, oval, med rikligt skuren dekor med bl akantusblad, blank och mattförgylld, höjd ca 62 cm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Några nagg, krederingsbortfall, slitage

862782

2021-01-24