Gafflar Svensk Rund 1780-87

Gafflar Svensk Rund 1780-87
Gafflar Svensk Rund 1780-87
Gafflar Svensk Rund 1780-87
Gafflar Svensk Rund 1780-87
Gafflar Svensk Rund 1780-87
Gafflar Svensk Rund 1780-87
Gafflar Svensk Rund 1780-87
Gafflar Svensk Rund 1780-87

Klubbat för:

3 000 SEK

2 000 SEK

GAFFLAR, 4 st, silver, varav tre av Zethelius (1780) och en av Nyberg, 1787, Stockholm, Svensk Rund, längd ca 20,5 cm, vikt 205 g

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Ägarmärkning, åldersrelaterat slitage

862784

2021-01-24