Väggur
Klubbat för:
1 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGUR, sengustavianskt, omkring 1800, träskuren samt förgylld dekor med avtagbart krön, målad urtavla, ca 53 cm, nyckel medföljer
Senare kompletterat urverk, åldersrelaterat slitage med flertalet lagningar, delvis förlorad dekor
863231
2021-01-14