Fotpall 1800-talets mitt
2021-01-24
863280
| Klubbat belopp | 400 SEK |
| Utropspris | 1 000 SEK |
FOTPALL, skuren valnöt, svarvade fötter, 1800-talets mitt, höjd ca 13, 33x25 cm
PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924
Ingår i temaauktionen Selected antiques
Slitage, äldre lagningar