Rörstrand Daldansen skål
Klubbat för:
350 SEK
Utropspris
1 200 SEK
RÖRSTRAND, skål, "Daldansen", flintgods, tidigt 1900-tal, polykrom dekor av dansande figurer, höjd ca 13, diameter ca 25 cm
Nött dekor med 1 minde avslag vid mynning samt smärre gulnad och krackelyr
863407
2021-01-14