Ernst Billgren & Mats Theselius stol
Klubbat för:
15 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ERNST BILLGREN & MATS THESELIUS, stol, "Tronen", Källemo, gjutjärn med skinnklädsel, sidorna med reliefdekor av olika djur mot fond av emalj, signerad och numrerad EB / MT 90/100, höjd 36 cm
LITTERATUR: Ernst Billgren: Asimutal, Stockholm 1993, jfr installationsbild sidan 42
Läder med slitage och fläckar
863783
2021-01-15