Botaniska Böcker

Botaniska Böcker
Botaniska Böcker
Botaniska Böcker
Botaniska Böcker
Botaniska Böcker
Botaniska Böcker

Klubbat för:

600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BOTANISKA BÖCKER, 12 st, 1800-tal, svensk, dansk och tysk text, Ch. F. Hochstetter "Populäre Botanik", K.Fr. Thedenius "Flora öfver Uplands och Södermanlands..", P. Svensson "Flora öfver Sveriges Kulturväxter", C. Raunklaer " De Danske Blomsterplanters Naturhistorie", (som tidigare ägts av Carl Skottsbergs och bär dennes signatur).

Ingår i tema "Botaniska böcker"

Slitage, en bok med senare band, ej fullt genomgångna

864476

2021-01-26