Johan Åkerblad spegel

Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel

Klubbat för:

19 500 SEK

Utropspris

6 000 SEK

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), stockholmsarbete i rokoko, skuren dekor, bronserad, monogramsignerad IÅ samt hallstämpel, 108x48 cm

Ursprungligen spegellampett (uttag på baksidan finns), Senare bronserad, slitage och tappad förgyllning

864532

2021-01-16