Johan Åkerblad spegel
Klubbat för:
19 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), stockholmsarbete i rokoko, skuren dekor, bronserad, monogramsignerad IÅ samt hallstämpel, 108x48 cm
Ursprungligen spegellampett (uttag på baksidan finns), Senare bronserad, slitage och tappad förgyllning
864532
2021-01-16