Märtha Bolin-Clason kvinnoporträtt
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988): Kvinnoporträtt, signerad och daterad ´M. B. Clason - 3´ och otydligt inskriberad i blyerts på baksidan, olja på masonit, 39,5x30 cm
HISTORIK: Utförd 1923. Enligt konstnärens dotter, Lena von Platen, föreställer porträttet möjligtvis Kerstin Holm
PROVENIENS: Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
864562
2021-01-16