Joahnnes Palmberg 1738
Klubbat för:
1 400 SEK
Utropspris
1 300 SEK
JOHANNES PALMBERG: Serta florea svecana, eller: swenske örte-krantz. Sammanflätad. Men nu å nyo uplagd och förbättrad, samt wid slutet försedd med en wacker tilökning af många härliga och hälsosamma örter. Af J. B. Steinmejer, Stockholm, J. L. Horrn, 1738, bok, 17 x 10,5 cm.
Ingår i temat "Botaniska böcker".
Slitage, senare band, bläckskrift, lagningar med senare blad, ej fullständigt genomgången.
864584
2021-01-26