Jörgen Nordqvist "Skolplansch - Alfabetet",

Jörgen Nordqvist
Jörgen Nordqvist
Jörgen Nordqvist
Jörgen Nordqvist

Klubbat för:

1 600 SEK

3 000 SEK

JÖRGEN NORDQVIST (född 1971): "Skolplansch - Alfabetet", offsetlitografi, signerad och daterad 2001 á tergo, 70x100 cm

Utställd
Representerad på Röhsska muséet, Göteborg, Nationalmuseum, Stockholm, Museum für Kunst und Gewerbe, Tyskland
Deltagit i i HDK Examensuställning 2001, Ung Svensk Form 2001, The 18 th International Poster Biennal, Polen
What is Design Today, USA, Golden Bee, Ryssland
Formbart, Liljevalchs, Konceptdesign, Nationalmuseum, So Fucked up, Norge

Framstår i nyskick.

864621

2021-01-25