Bänk tillskriven arkitekt Carl Malmström
Klubbat för:
5 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CARL MALMSTRÖM (1863-1934), tillskriven, bänk 1920-tal, med två öppna fack och två dörrar med mässingsbeslag, svartlackerad, höjd 77, längd 180, djup 48 cm
HISTORIK
Föregående ägare var släkt med Carl Malmström.
Malmström föddes 25 maj 1863 i Stockholm och avled 4 november 1934 i Hedvig Eleonora församling i Stockholm.
Malmström var verksam i Stockholm och ritade totalt 17 byggnader i innerstaden. Han var utbildad vid Tekniska skolan, Stockholm 1879-1882, Kungliga Tekniska Högskolan 1884-1891 och Kungliga Akademien för de fria konsterna 1891-1894.
Smärre slitage
865095
2021-02-28