Bänk tillskriven arkitekt Carl Malmström

Klubbat för:

5 600 SEK

Utropspris

5 000 SEK

CARL MALMSTRÖM (1863-1934), tillskriven, bänk 1920-tal, med två öppna fack och två dörrar med mässingsbeslag, svartlackerad, höjd 77, längd 180, djup 48 cm

HISTORIK

Föregående ägare var släkt med Carl Malmström.

Malmström föddes 25 maj 1863 i Stockholm och avled 4 november 1934 i Hedvig Eleonora församling i Stockholm.

Malmström var verksam i Stockholm och ritade totalt 17 byggnader i innerstaden. Han var utbildad vid Tekniska skolan, Stockholm 1879-1882, Kungliga Tekniska Högskolan 1884-1891 och Kungliga Akademien för de fria konsterna 1891-1894.

Smärre slitage

865095

2021-02-28