Konungakrona Yoruba Nigeria
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KONUNGAKRONA (odudua), Yoruba, Nigeria, 1900-tal, textil med pärlbroderi, höjd 42cm (107cm inkl pärlhängen)
Proveniens: enligt uppgift inköpt hos Tribal Art-handlare Bruce Green, New York omkring 1986 för ca $3.500
865403
2021-01-17