Olof Arborelius, Landskap med aftonrodnad

Klubbat för:

8 400 SEK

Utropspris

6 000 SEK

OLOF ARBORELIUS (1842-1915): Landskap med aftonrodnad, monogramsignerad OA, olja på kartong av papp, 24x31 cm, på baksidan etikett från konstnärens sterbhus intygad av Erik Thorwald Arborelius (konstnärens son). Målad "plein air".

PROVENIENS
Konstnärens sterbhus
Läroverksadjunkt Kristian I. Anderberg (1881-1955), Malmö

UTSTÄLLD
Olof Arborelius. Minnesutställning, Nationalmuseum, Stockholm 11 februari-10 mars 1943, katalognr 74 (utlånad av läroverksadjunkt K. I. Anderberg, Malmö)

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

865477

2021-02-28