Einar Forseth, Självporträtt
Klubbat för:
9 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
EINAR FORSETH (1892-1988): Självporträtt, signerad och daterad Forseth -14, akvarell och blyerts på papper, 29x23,5 cm.
Auktionens tecknade självporträtt utfördes under en period då konstnären studerade vid Kungliga Akademien i Stockholm. Einar Forseth har avbildat sig själv vid fönstret vid Kungliga Akademien, med en slående vy i bakgrunden över Gamla stan mot Riddarholmen. Ett liknande självporträtt återfinns i Moderna Museets samlingar, Stockholm. När Forseth utförde självporträttet 1914 porträtterades han även av vännen och studiekamraten Axel Fridell, se Sotheby´s auktion 27 maj 2020 kat. nr. 117.
865483
2021-02-28