Einar Forseth, Självporträtt

Einar Forseth, Självporträtt
Einar Forseth, Självporträtt
Einar Forseth, Självporträtt
Einar Forseth, Självporträtt
Einar Forseth, Självporträtt
Einar Forseth, Självporträtt
Einar Forseth, Självporträtt
Einar Forseth, Självporträtt
Einar Forseth, Självporträtt
Einar Forseth, Självporträtt

Klubbat för:

9 200 SEK

Utropspris

8 000 SEK

EINAR FORSETH (1892-1988): Självporträtt, signerad och daterad Forseth -14, akvarell och blyerts på papper, 29x23,5 cm.

Auktionens tecknade självporträtt utfördes under en period då konstnären studerade vid Kungliga Akademien i Stockholm. Einar Forseth har avbildat sig själv vid fönstret vid Kungliga Akademien, med en slående vy i bakgrunden över Gamla stan mot Riddarholmen. Ett liknande självporträtt återfinns i Moderna Museets samlingar, Stockholm. När Forseth utförde självporträttet 1914 porträtterades han även av vännen och studiekamraten Axel Fridell, se Sotheby´s auktion 27 maj 2020 kat. nr. 117.

865483

2021-02-28