Spegel, empire, P.G. Bylander
Klubbat för:
9 600 SEK
Utropspris
12 000 SEK
PEHR GUSTAF BYLANDER (spegelfabrikör och bildhuggare i Göteborg 1804-1852), spegel, göteborgsarbete i empire, etikettsignerad, träskuren dekor och pastellage, framtagen äldre förgyllning med polerat guld och slagmetall, krönet med bevingade sfinxer vid offerkärl, arkitektonisk form med arkitrav, kolonnetter krönta av bladkapitäl, nedre sargen med gallerverk, kvicksilverfolierade glas, 183 x 84 cm
Smärre dekor- och förgyllningsskador
865514
2021-02-28