Stolor, 1800-talets första hälft

Klubbat för:

27 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

STOLAR, 4+2, sengustavianska, varav två stockholmsarbeten, en stämplad IEH (Johan Erik Höglander, stolmakare i Stockholm 1777-1813), två med hela eller fragmentariska Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, ryggen med lotusspjälor, H-kryss, bemålade i pärlgrått, sitthöjd 48 cm

Bruksslitage

865570

2021-01-18