Medaljong 14 k guld 1800-talets slut

Klubbat för:

8 200 SEK

9 000 SEK

MEDALJONG, 14 k guld, 1800-talets slut, genombrutet monogram med dekor av rosenslipade diamanter, fasettslipade rubiner, smaragder samt safirer, fattning i silver, ögla med dekor av rosenslipade diamanter, invändiga fotogömmor, höjd 53,8 mm, vikt 23 g

Bruksslitage, repor, baksida med buckla. 1 diamant samt 1 smaragd saknas.

865799

2021-02-07