Stocklås, spottkopp

Stocklås, spottkopp
Stocklås, spottkopp
Stocklås, spottkopp
Stocklås, spottkopp
Stocklås, spottkopp
Stocklås, spottkopp
Stocklås, spottkopp
Stocklås, spottkopp

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

STOCKLÅS, SPOTTKOPP, TRÄHYLLA, 5dlr, allmoge, 1700/1800-tal, spottkoppen i kalksten med ristad dekor, mått i mässing samt dosa i tenn, trähyllans längd ca 30 cm

Spottkoppen med proveniens Karlsborgs fästning, möjligen fångarbete

Åldersrelaterat slitage

865809

2021-01-30