Tillbaka till katalog

Ljuskrona, rokokostil

Ljuskrona, rokokostil
Ljuskrona, rokokostil
Ljuskrona, rokokostil
Ljuskrona, rokokostil
Ljuskrona, rokokostil
Ljuskrona, rokokostil
Ljuskrona, rokokostil
Ljuskrona, rokokostil
Ljuskrona, rokokostil
Ljuskrona, rokokostil

Klubbat för:

10 000 SEK

Estimate

5 000 SEK

Description

LJUSKRONA, "Sturehof", rokokostil, för fyra ljus, IKEA:s 1700-tals serie, stomme i mässing, behängd med olikslipade lövprismor, marguriter samt stavverk, fyra ljuspunkter, höjd ca 70, diameter 38 cm

HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en 1700-talsserie av möbler och inredningsföremål
Skador: Sladd defekt

Condition

Auktionsnummer:

866089

Date:

2021-01-19