Tillbaka till katalog
Ljuskrona, rokokostil
Klubbat för:
10 000 SEK
Estimate
5 000 SEK
Description
LJUSKRONA, "Sturehof", rokokostil, för fyra ljus, IKEA:s 1700-tals serie, stomme i mässing, behängd med olikslipade lövprismor, marguriter samt stavverk, fyra ljuspunkter, höjd ca 70, diameter 38 cm
HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en 1700-talsserie av möbler och inredningsföremål
Skador: Sladd defekt
Condition
Auktionsnummer:
866089
Date:
2021-01-19