Verner Panton stol Vitra
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VERNER PANTON, "Panton chair", stolar, 3 st., Vitra, formgivna 1971, formpressad svart plast, märkta i plasten Vitra, Verner Panton, total höjd ca 82 cm
HISTORIK: Med "Panton chair" skapade Verner Panton (1926-1988) den första helgjutna plaststolen på marknaden. Stolens speciella formuttryck genererade stora rubriker i pressen
Slitage och repor
866147
2021-01-19