Verner Panton stol Vitra

Verner Panton stol Vitra
Verner Panton stol Vitra
Verner Panton stol Vitra
Verner Panton stol Vitra
Verner Panton stol Vitra
Verner Panton stol Vitra
Verner Panton stol Vitra
Verner Panton stol Vitra
Verner Panton stol Vitra
Verner Panton stol Vitra
Verner Panton stol Vitra
Verner Panton stol Vitra

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

VERNER PANTON, "Panton chair", stolar, 3 st., Vitra, formgivna 1971, formpressad svart plast, märkta i plasten Vitra, Verner Panton, total höjd ca 82 cm
HISTORIK: Med "Panton chair" skapade Verner Panton (1926-1988) den första helgjutna plaststolen på marknaden. Stolens speciella formuttryck genererade stora rubriker i pressen

Slitage och repor

866147

2021-01-19