Guataviansk badkarssoffa stockholms arbete

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

BADKARSSOFFA, gustaviansk, 1700-tal, Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor med rosor, kannelerade ben samt dekor av fleuroner, bredd ca 200, rygghöjd ca 90 cm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Senare bemålad, senare förstärkningar vid undersida

866299

2021-01-24