Taburetter, 1700-tal gustavianska
Klubbat för:
16 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
TABURETTER, ett par, gustavianska, 1700-tal, träskuren dekor med kannelerade ben samt fleuroner, stoppad sits med sadelgjord, höjd ca 45, diameter 48 cm
PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924
Ingår i temaauktionen Selected antiques
Senare bemålade, visst åldersrelaterat slitage
866300
2021-01-24