Taburetter, 1700-tal gustavianska

Klubbat för:

16 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

TABURETTER, ett par, gustavianska, 1700-tal, träskuren dekor med kannelerade ben samt fleuroner, stoppad sits med sadelgjord, höjd ca 45, diameter 48 cm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Senare bemålade, visst åldersrelaterat slitage

866300

2021-01-24