Stol

Stol
Stol
Stol
Stol
Stol
Stol
Stol
Stol
Stol
Stol

Klubbat för:

600 SEK

Utropspris

1 000 SEK

STOL, tidigt 1900-tal, ryggbricka med rikligt träskuren dekor med heraldiskt sköld, akantus samt krön med krona, svarvade ben, höjd ca 90, sitthöjd ca 50 cm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Ett av benen sitter löst, förstärkningar, saknas delar av dekor, äldre maskhål, slitage

866334

2021-01-24