Stol
Klubbat för:
600 SEK
Utropspris
1 000 SEK
STOL, tidigt 1900-tal, ryggbricka med rikligt träskuren dekor med heraldiskt sköld, akantus samt krön med krona, svarvade ben, höjd ca 90, sitthöjd ca 50 cm
PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924
Ingår i temaauktionen Selected antiques
Ett av benen sitter löst, förstärkningar, saknas delar av dekor, äldre maskhål, slitage
866334
2021-01-24