Malmkrona i tenn
Klubbat för:
18 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MALMKRONA, 1800-talets slut, barockstil, elektrifierad, stomme av tenn, 10 ljusarmar, höjd ca 90, diameter 80 cm
PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924
Ingår i temaauktionen Selected antiques
Bruksslitage
866377
2021-01-24