Malmkrona i tenn

Malmkrona i tenn
Malmkrona i tenn
Malmkrona i tenn
Malmkrona i tenn
Malmkrona i tenn
Malmkrona i tenn
Malmkrona i tenn
Malmkrona i tenn
Malmkrona i tenn
Malmkrona i tenn
Malmkrona i tenn
Malmkrona i tenn
Malmkrona i tenn
Malmkrona i tenn

Klubbat för:

18 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

MALMKRONA, 1800-talets slut, barockstil, elektrifierad, stomme av tenn, 10 ljusarmar, höjd ca 90, diameter 80 cm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Bruksslitage

866377

2021-01-24