Byrå gustaviansk

Byrå gustaviansk
Byrå gustaviansk
Byrå gustaviansk
Byrå gustaviansk
Byrå gustaviansk
Byrå gustaviansk
Byrå gustaviansk
Byrå gustaviansk
Byrå gustaviansk
Byrå gustaviansk
Byrå gustaviansk
Byrå gustaviansk
Byrå gustaviansk
Byrå gustaviansk
Byrå gustaviansk
Byrå gustaviansk
Byrå gustaviansk
Byrå gustaviansk
Byrå gustaviansk
Byrå gustaviansk
Byrå gustaviansk
Byrå gustaviansk

Klubbat för:

56 000 SEK

Utropspris

50 000 SEK

BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, tillskriven Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823), fanerad med färgad björk, alrot, amarant m.fl. träslag, dekor av fiol samt urnor, kortsidorna med medaljong, brännförgyllda lister och beslag, skiva av marmor (portor), höjd 85, 124 x 58cm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Smärre fanerskador, lagningar, renovering, komplettering, främst översta och nedersta lådan, samt senare bakstycke, enstaka dekorbortfall, senare skiva samt ett lås

866420

2021-01-24