Byrå gustaviansk
Klubbat för:
56 000 SEK
Utropspris
50 000 SEK
BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, tillskriven Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823), fanerad med färgad björk, alrot, amarant m.fl. träslag, dekor av fiol samt urnor, kortsidorna med medaljong, brännförgyllda lister och beslag, skiva av marmor (portor), höjd 85, 124 x 58cm
PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924
Ingår i temaauktionen Selected antiques
Smärre fanerskador, lagningar, renovering, komplettering, främst översta och nedersta lådan, samt senare bakstycke, enstaka dekorbortfall, senare skiva samt ett lås
866420
2021-01-24