Nordberg Klara kyrka 1727 och skrivbok
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KLARA KYRKA OCH SKRIVBOK (2). NORDBERG, J. A. S. Clarae minne eller berättelse om det gamla S. Clarae kloster... Stockholm (J. H. Werner) 1727.
4:o. (315x200 mm.). (8), (1)-200 s. Titelblad i rött o. svart, 4 graverade planscher (alla, fina avdrag). Originalomslag i gråpapper medbundna, verso med handritat vackert monogram, (fläckar, namnteckning, några anteckningar, förstärkt i inre marginal).
Halvpergament från 1900-talet (Bernhard Andersson). Text något fläckad, enstaka marginalreva.
J. A. Nordberg (1677-1744), var på 1720-talet kyrkoherde vid Klara och Olofs församlingar i Stockholm. Tidigare Karl XII:s kaplan och fältpräst, följde konungen ända till Poltava, där han hamnade i rysk fångenskap, utväxlad 1715. Kanske mest känd för sitt stora arbete om Karl XII från 1740.
TILLSAMMANS MED:
Skrivbok eller album, oskrivet, från 1700-talets andra hälft, ca 320x200 mm, 77 blad vattenrandat och vattenmärkt papper, några svaga lagerfläckar, blad saknas i början och slutet, några fläckar.
Något nött hfrbd.
Se text
866427
2021-01-28