Nordberg Klara kyrka 1727 och skrivbok

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KLARA KYRKA OCH SKRIVBOK (2). NORDBERG, J. A. S. Clarae minne eller berättelse om det gamla S. Clarae kloster... Stockholm (J. H. Werner) 1727.
4:o. (315x200 mm.). (8), (1)-200 s. Titelblad i rött o. svart, 4 graverade planscher (alla, fina avdrag). Originalomslag i gråpapper medbundna, verso med handritat vackert monogram, (fläckar, namnteckning, några anteckningar, förstärkt i inre marginal).
Halvpergament från 1900-talet (Bernhard Andersson). Text något fläckad, enstaka marginalreva.

J. A. Nordberg (1677-1744), var på 1720-talet kyrkoherde vid Klara och Olofs församlingar i Stockholm. Tidigare Karl XII:s kaplan och fältpräst, följde konungen ända till Poltava, där han hamnade i rysk fångenskap, utväxlad 1715. Kanske mest känd för sitt stora arbete om Karl XII från 1740.

TILLSAMMANS MED:
Skrivbok eller album, oskrivet, från 1700-talets andra hälft, ca 320x200 mm, 77 blad vattenrandat och vattenmärkt papper, några svaga lagerfläckar, blad saknas i början och slutet, några fläckar.
Något nött hfrbd.

Se text

866427

2021-01-28